FNRS
Brancheorganisatie met historie

De meeste van ons kennen de FNRS wel, maar weten we ook wat ze precies doen? Als een van de oudste brancheverenigingen in Nederland bestaan ze in 2020 al negentig jaar.

Wat doet de FNRS?
‘De FNRS is de Federatie Nederlandse Ruitersportcentra en is een brancheorganisatie voor de professionele ruitersportcentra. Van oudsher zijn dit manegebedrijven, maar tegenwoordig zijn dat ook veel sport-, training-, instructiestallen en opfokbedrijven. Inmiddels zijn er bijna 300 maneges aan ons verbonden, maar toen we werden opgericht in 1930 waren dat er lang niet zo veel. Destijds waren er 21 maneges in Nederland. Met name in de jaren zestig is dit aantal enorm gegroeid, toen nog voornamelijk gerund door militairen. In de loop van de tijd is er behoorlijk wat veranderd, maar de basis blijft hetzelfde; de FNRS wil een gedegen ruiteropleiding bieden voor alle leeftijden en niveau’s. Sinds 2016 doen we dit samen met de KNHS. Daarbij zijn de taken verdeeld; de KNHS ontfermt zich over de ruiteropleiding en ondersteunen wij de bedrijven in belangenbehartiging, brancheontwikkeling en dienstverlenging waarbij we ondernemers bij alle voorkomende vragen en problemen zo goed mogelijk helpen. Daarnaast is de promotie van de paardensport een belangrijke pijler bij ons. Wij willen zo veel mogelijk mensen met plezier laten paardrijden en uiteraard het liefst zo lang mogelijk.’

En waar komt dan de kwaliteit, veiligheid en welzijn uit het logo vandaan?
‘Sinds dit jaar hebben we een nieuwe huisstijl en logo. Nu staan kwaliteit, veiligheid en welzijn letterlijk hoog in ons vaandel. De betekenis van deze drie woorden zijn onze standaard. Alle bedrijven moeten aan een minimum kwaliteitsniveau voldoen om lid te worden. Hiervoor hebben we onder meer een sterrensysteem opgericht. Alle bedrijven met FNRS-sterren voldoen aan deze kwaliteit. Iedere drie jaar worden al onze leden door een onafhankelijke keurmeester bezocht om te bepalen of ze nog aan alle basiseisen voldoen. Het aantal sterren geeft hierbij niet aan hoe goed een bedrijf is, maar over hoeveel faciliteiten de stal beschikt. Daarnaast is veiligheid erg belangrijk bij het beoefenen van de paardensport en dus moeten de bedrijven dit kunnen waarborgen. Alle bedrijven die bij ons zijn aangesloten hebben een veiligheidscertificaat. Als laatste is het welzijn voor ons enorm belangrijk. Niet alleen de paarden moeten tevreden zijn, ook de mensen moeten zich thuis voelen.’


Nog iets meer dan tien jaar en dan een jubileum?
‘Dan bestaan we inderdaad honderd jaar, maar we vieren volgend jaar ook al een lustrum. In mei of juni hebben we een jubileumdag op Duindigt, waarbij een aantal FNRS-leden op een sulky een gelegenheidscours zullen meerijden. Ook het ondernemerscongress wat we jaarlijks op Horse Event organiseren wordt in een feestelijk jasje gestoken. Over de afgelopen negentig jaar FNRS zijn we een boek aan het schrijven dat volgend jaar uitkomt. De FNRS-bedrijven worden volgend jaar gestimuleerd om mee te doen met het jubileum door inspirerende activiteiten te organiseren. Er zijn tenslotte niet zo veel brancheorganisaties in Nederland die zo oud zijn, dus dat gaan we zeker vieren!'

Wat zijn de belangrijkste ontwikkelingen op dit moment in de sport?
‘Onze zitcompetitie en springcompetitie zijn een groot succes en die zullen we daarom verder uitbreiden. Daarnaast zien we een groei in het carrouselrijden, een van de weinige paardensportactiviteiten in teamverband. In het hele land zijn een kleine 150 groepen actief die in verschillende divisies tegen elkaar strijden en ook hun eigen Nationaal kampioenschap hebben. Samen met de KNHS hebben we een concept voor de jongste jeugd ontwikkeld, Bixie & Friends. De allerkleinsten kunnen nog niet paardrijden, maar door deelname aan de Bixie & Friends activiteiten maakt deze doelgroep alvast op laagdrempelige wijze kennis met alles rondom paarden voordat ze er daadwerkelijk op mogen zitten. De mensen hebben tegenwoordig minder vaak een eigen paard en hebben steeds meer interesse in het leasen van een paard. Daar wordt door de FNRSbedrijven handig op ingespeeld. Daarnaast zie je steeds meer mensen met een paard bezig zijn zonder hierbij te rijden; denk aan vrijheidsdressuur, coaching of het helpen bij aangepast paardrijden voor mensen met een beperking om deze doelgroep ook een sportbeleving mee te geven. Een paard discrimineert niet en behandelt iedereen gelijk, dat is toch geweldig?!’
 

Lees meer over:


EVENEMENTEN VOOR JOU


FNRS
Brancheorganisatie met historie

De meeste van ons kennen de FNRS wel, maar weten we ook wat ze precies doen? Als een van de oudste brancheverenigingen in Nederland bestaan ze in 2020 al negentig jaar.

Wat doet de FNRS?
‘De FNRS is de Federatie Nederlandse Ruitersportcentra en is een brancheorganisatie voor de professionele ruitersportcentra. Van oudsher zijn dit manegebedrijven, maar tegenwoordig zijn dat ook veel sport-, training-, instructiestallen en opfokbedrijven. Inmiddels zijn er bijna 300 maneges aan ons verbonden, maar toen we werden opgericht in 1930 waren dat er lang niet zo veel. Destijds waren er 21 maneges in Nederland. Met name in de jaren zestig is dit aantal enorm gegroeid, toen nog voornamelijk gerund door militairen. In de loop van de tijd is er behoorlijk wat veranderd, maar de basis blijft hetzelfde; de FNRS wil een gedegen ruiteropleiding bieden voor alle leeftijden en niveau’s. Sinds 2016 doen we dit samen met de KNHS. Daarbij zijn de taken verdeeld; de KNHS ontfermt zich over de ruiteropleiding en ondersteunen wij de bedrijven in belangenbehartiging, brancheontwikkeling en dienstverlenging waarbij we ondernemers bij alle voorkomende vragen en problemen zo goed mogelijk helpen. Daarnaast is de promotie van de paardensport een belangrijke pijler bij ons. Wij willen zo veel mogelijk mensen met plezier laten paardrijden en uiteraard het liefst zo lang mogelijk.’

En waar komt dan de kwaliteit, veiligheid en welzijn uit het logo vandaan?
‘Sinds dit jaar hebben we een nieuwe huisstijl en logo. Nu staan kwaliteit, veiligheid en welzijn letterlijk hoog in ons vaandel. De betekenis van deze drie woorden zijn onze standaard. Alle bedrijven moeten aan een minimum kwaliteitsniveau voldoen om lid te worden. Hiervoor hebben we onder meer een sterrensysteem opgericht. Alle bedrijven met FNRS-sterren voldoen aan deze kwaliteit. Iedere drie jaar worden al onze leden door een onafhankelijke keurmeester bezocht om te bepalen of ze nog aan alle basiseisen voldoen. Het aantal sterren geeft hierbij niet aan hoe goed een bedrijf is, maar over hoeveel faciliteiten de stal beschikt. Daarnaast is veiligheid erg belangrijk bij het beoefenen van de paardensport en dus moeten de bedrijven dit kunnen waarborgen. Alle bedrijven die bij ons zijn aangesloten hebben een veiligheidscertificaat. Als laatste is het welzijn voor ons enorm belangrijk. Niet alleen de paarden moeten tevreden zijn, ook de mensen moeten zich thuis voelen.’


Nog iets meer dan tien jaar en dan een jubileum?
‘Dan bestaan we inderdaad honderd jaar, maar we vieren volgend jaar ook al een lustrum. In mei of juni hebben we een jubileumdag op Duindigt, waarbij een aantal FNRS-leden op een sulky een gelegenheidscours zullen meerijden. Ook het ondernemerscongress wat we jaarlijks op Horse Event organiseren wordt in een feestelijk jasje gestoken. Over de afgelopen negentig jaar FNRS zijn we een boek aan het schrijven dat volgend jaar uitkomt. De FNRS-bedrijven worden volgend jaar gestimuleerd om mee te doen met het jubileum door inspirerende activiteiten te organiseren. Er zijn tenslotte niet zo veel brancheorganisaties in Nederland die zo oud zijn, dus dat gaan we zeker vieren!'

Wat zijn de belangrijkste ontwikkelingen op dit moment in de sport?
‘Onze zitcompetitie en springcompetitie zijn een groot succes en die zullen we daarom verder uitbreiden. Daarnaast zien we een groei in het carrouselrijden, een van de weinige paardensportactiviteiten in teamverband. In het hele land zijn een kleine 150 groepen actief die in verschillende divisies tegen elkaar strijden en ook hun eigen Nationaal kampioenschap hebben. Samen met de KNHS hebben we een concept voor de jongste jeugd ontwikkeld, Bixie & Friends. De allerkleinsten kunnen nog niet paardrijden, maar door deelname aan de Bixie & Friends activiteiten maakt deze doelgroep alvast op laagdrempelige wijze kennis met alles rondom paarden voordat ze er daadwerkelijk op mogen zitten. De mensen hebben tegenwoordig minder vaak een eigen paard en hebben steeds meer interesse in het leasen van een paard. Daar wordt door de FNRSbedrijven handig op ingespeeld. Daarnaast zie je steeds meer mensen met een paard bezig zijn zonder hierbij te rijden; denk aan vrijheidsdressuur, coaching of het helpen bij aangepast paardrijden voor mensen met een beperking om deze doelgroep ook een sportbeleving mee te geven. Een paard discrimineert niet en behandelt iedereen gelijk, dat is toch geweldig?!’
 

Lees meer over: